شناخت دغدغه ایران با نقد کتاب دغدغه ایران

محمد فاضلی جامعه شناس عمومی و حرفه ای کتابی به نام دغدغه ایران به چاپ رسانیده است که حاصل جمع آوری مجموعه ای از یادداشتهای تلگرامی مقالات و سخنرانی هایش است. نقد کتاب دغدغه ایران در نشستی با حضور خود نویسنده صورت گرفته است که در مورد محتوای آن می توان اطلاعاتی به دست آورد. مسعود عالمی نیسی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ، امیر ناظمی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، عباس کاظمی عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و مجتبی لشکربلوکی مدرس دانشگاه صنعتی شریف منتقدانی هستند که در این نشست حضور داشته اند. در ادامه در مورد نقد و بررسی این کتاب صحبت خواهد شد.

معرفی کتاب دغدغه ایران

کتاب دغدغه ایران توسط محمد فاضلی نوشته شده، نشر کویر آن را چاپ کرده است. نقد کتاب دغدغه ایران توسط تعدادی از صاحب نظران با حضور خود مولف و مدیریت انتشارات کویر در پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات بر این کتاب صورت گرفته است. دغدغه ایران را کتابی با موضوع جذاب می دانند که نگاهی متفاوت به مسائل روز ایران دارد مسئله ای را که در مورد این کتاب بسیار پر رنگ می کنند نگاه ناامیدانه ای است که توسط نویسنده به اشتراک گذاشته شده است. این کتاب را بسیار با مفهوم و دارای نگارشی طنازانه دانسته اند که با وجود نگرشی سیاسی در آن خالی از کینه توزی می باشد. محمد فاضلی مولف دغدغه ایران کتاب خود را با داستانی معمولی شروع می کند و سپس به تحلیل های اجتماعی اقتصادی در همین داستان ها دست می زند. نوشته های او را دارای عنصر عقلانیت می دانند.

نگاهی به نقد کتاب دغدغه ایران 

در نقد کتاب دغدغه ایران نقاط قوت و ضعفی به زعم منتقدان در حضور نویسنده بیان شده است که در ادامه به آن ها اشاره می شود. در قسمتی از مطالبی که در این خصوص گفته شده است اشاره به این نکته شده که چون این کتاب برگرفته از مطالبی است که مولف در تلگرام خود می نوشته است بنابراین دارای منبع و مبانی نظری موثقی در مورد تحلیل های انجام شده نیست. کتاب سیری منفعلانه دارد و نگاهی ناامیدانه به مسائل شده است اما دارای راه حل هایی نیز می باشد که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد با این حال از طرف منتقدان پیشنهاد می شود که در کنار این راه حل ها موارد دیگری نیز به عنوان راهکار در نظر گرفته شود؛ لزوم سواد مالی، اصلاح قوانین پایه از جمله این راه کارهاست. قلم و زبان قوی این کتاب از نکات برجسته آن است و ایده های عملی که مطرح شده است از هوشمندی مولف نشات گرفته است با وجود این انتظار می رفته است که این کتاب مستندات بیشتری در مورد محتوایش داشته باشد و حس یاس در آن کم باشد. 

مشروح جلسه نقد و بررسی کتاب

نوشته یکی از حاضران

اضافه کردن نظر

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

رفتن به نوار ابزار