سال دوازدهم

برای دانش آموزان کنکوری، سه سال آخر تحصیلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. دانش آموزان در این سه سال با مباحثی مواجه می‌شوند که عمده آنها جزو منابع اصلی سوالات کنکور هستند. در آزمون سراسری هر سال، تست‌های زیادی از دروس سال دهم و یازدهم مطرح می‌شوند و اهمیت این دو سال بر هیچ دانش آموزی پوشیده نیست، اما این سال دوازدهم است که نقش کلیدی را در موفقیت داوطلبان آزمون سراسری ایفا می‌کند.

به طور کلی می‌توان گفت که حدود نیمی از سوالات کنکور بر اساس دروس سال دوازدهم مطرح می‌شود؛ به همین دلیل دانش آموزان باید نگاه ویژه‌ای به این مقطع داشته باشند و مباحث آن را به صورت عمیق‌تر مطالعه کنند. مسلماً برای این کار کتاب‌ها و جزوات تحصیلی کفایت نمی‌کند و باید از کتاب‌های کمک درسی و نمونه سوالات تستی استفاده شود.

سال دوازدهم، سال آزمون سراسری

سال دوازدهم سال کنکور است و هر دانش آموزی می‌داند که باید در این سال تلاش خودش را دو برابر کند. عوامل زیادی هستند که باعث می‌شوند تا عملکرد دانش آموزان در سال آخر قبل از کنکور تحت تاثیر قرار بگیرد. استرس ناشی از نزدیک شدن به آزمون سراسری از یک سو و سنگین شدن دروس و فشردگی مباحث از سوی دیگر باعث می‌شوند تا دانش آموزان سال دوازدهم با سختی‌های زیادی مواجه شوند. در این شرایط اگر یک برنامه درست برای مطالعه و جمع‌بندی دروس وجود نداشته باشد و همچنین از کتاب‌های کمک درسی مناسبی استفاده نشود، ممکن است حاصل سال‌ها تلاش یک فرد از بین برود و در نهایت نتواند کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارد.

معمولاً مرور و جمع‌بندی مباحثی که قبلا خوانده شده یکی از خسته کننده‌ترین کارها برای دانش آموزان است. اینجاست که یک کتاب کمک درسی مناسب و استاندارد به یاری آنها می‌آید و باعث می‌شود تا بتوانند به خوبی آموخته‌های خود را در ذهن خودشان دسته‌بندی کنند.

نبرد دانش‌آموزان در دو جبهه سخت!

علاوه بر آزمون سراسری که پس از پایان سال دوازدهم در انتظار دانش آموزان است، آنها باید در یک جبهه دیگر نیز به سختی مبارزه کنند. منظورمان امتحانات نهایی سال دوازدهم است که به صورت هماهنگ در تمام کشور برگزار می‌شود. دلیل این موضوع آن است که نمرات کسب شده دانش آموزان در این امتحانات اهمیت بالایی دارند و حتی روی رتبه کنکور آنها نیز تاثیر می‌گذارند. به همین خاطر وزارت آموزش و پرورش این امتحانات را به صورت یکپارچه در سراسر کشور برگزار می‌کند تا هم کیفیت آزمون‌ها و هم شرایط برگزاری آنها برابر و یکسان باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که دانش آموزان سال دوازدهم باید خودشان را برای دو نوع کاملا متفاوت از آزمون‌ها آماده کنند؛ اول آزمون‌های پایان سال که دارای سوالات تشریحی هستند و دوم آزمون سراسری که سوالات تستی دارد. همان‌طور که می‌دانید نحوه آماده شدن دانش آموزان برای این دو نوع امتحان، با هم متفاوت است. آنها باید به کتاب‌های کمک درسی مناسب دسترسی داشته باشند که علاوه بر آموزش روش‌ها و نکته‌های تست‌زنی، مهارت‌های آنان برای پاسخگویی به سوالات تشریحی را نیز بالا ببرند.

برخی از دانش آموزان به اشتباه همه تمرکز خود را در سال دوازدهم روی کنکور می‌گذارند و از امتحانات نهایی غافل می‌شوند که این موضوع می‌تواند ضربه بزرگی به آنها بزند. معدل سال دوازدهم تاثیر مثبت زیادی در تعیین رتبه داوطلبان آزمون سراسری دارد و این معدل هم بر اساس امتحانات نهایی سال دوازدهم تعیین می‌شود. به همین خاطر افرادی که می‌خواهند در کنکور موفق شوند حتماً باید امتحانات نهایی پایه دوازدهم را نیز جدی بگیرند.

معرفی تعدادی از بهترین کتاب‌های کمک درسی سال دوازدهم

  • زبان انگلیسی جامع: این کتاب که نوشته شهاب اناری است، به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کمک درسی مبتکران شناخته می‌شود و تمام نکات لازم برای موفقیت در آزمون سراسری را ارائه می‌کند.
  • شیمی دوازدهم تست: یکی از بهترین کتاب‌های انتشارات خیلی سبز است که با زبانی ساده و صمیمی، مهارت‌های تست‌زنی دانش آموزان در درس شیمی دوازدهم را افزایش می‌دهد.  
  • زیست شناسی دوازدهم تست: یکی دیگر از کتاب‌های خیلی سبز که تست‌های مربوط به درس زیست شناسی سال دوازدهم را به همراه پاسخ تشریحی آنها ارائه می‌کند.
  • آرایه‌های ادبی: معمولاً اکثر دانش آموزان در بحث آرایه‌های ادبی با مشکل مواجه هستند. این کتاب از انتشارات الگو دارای دو بخش است که هم به دانش آموزان آموزش می‌دهد و هم آنها را با نمونه سوالات تستی آشنا می‌کند.
  • دستور زبان فارسی: دستور زبان فارسی یکی از مباحث مهم کنکور سراسری است که یادگیری آن می‌تواند کمک زیادی به کسب رتبه بهتر کند. برای موفقیت در این بخش می‌توانید کتاب دستور زبان فارسی الگو را تهیه کنید.
  • قرابت معنایی جامع کنکور: انتشارات الگو به خوبی مباحث مربوط به ادبیات فارسی را پوشش داده و در بحث قرابت معنایی نیز این کتاب را معرفی کرده است که منبع کاملی از تست‌های مربوط به همین بخش است.
  • عربی جامع کنکور: یکی از جامع‌ترین کتاب‌ها کمک درسی عربی را انتشارات خیلی سبز منتشر کرده که هم توضیحات کافی را به دانش آموزان ارائه می‌دهد و هم آنان را با تست‌ها آشنا می‌کند.
  • دین و زندگی دوازدهم تست: یکی دیگر از کتاب‌های خوب خیلی سبز که علاوه بر تست‌های درس دین و زندگی سال دوازدهم، پاسخنامه تشریحی کاملی نیز ارائه می‌دهد.

کتاب‌های پرفروش دوازدهم

کتاب‌های جدید دوازدهم