رشته ریاضی فیزیک

رشته ریاضی فیزیک علاقه‌مندان زیادی دارد. این رشته از چند جهت دارای اهمیت است. اول اینکه دروس تخصصی نسبتاً دشواری مانند ریاضی دارد و دوم آنکه طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را شامل می‌شود. افرادی که وارد رشته ریاضی فیزیک می‌شوند در دروس محاسباتی قوی هستند و اصطلاحاً از ریاضی نمی‌ترسند. از سوی دیگر آنها می‌توانند در دانشگاه در رشته‌های مهندسی مشغول به ادامه تحصیل شوند و در آینده نیز بازار کار روشنی پیش روی آنها قرار دارد.

همانطور که از نام این رشته هم کاملا مشخص است، دو درس تخصصی ریاضی و فیزیک، اصلی‌ترین درس‌هایی هستند که دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک با آنها سروکار دارند. البته این درس‌ها حتی برای افراد علاقه‌مند به ریاضی نیز دشواری‌های خاص خودشان را دارند و معمولاً روش‌های تست‌زنی پیچیده‌تری را می‌طلبند. به همین خاطر هرگز نمی‌توان برای موفقیت در این دروس فقط به کتاب‌های درسی و همچنین جزوات مدرسه اکتفا کرد.

اگرچه دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی می‌شوند دارای بهره هوشی بالایی هستند و همچنین نمرات خوبی در دروس پایه کسب کرده‌اند، اما این دلیل نمی‌شود که آنها مهارت تست‌زنی خوبی هم داشته باشند. در واقع برای آنکه یک دانش آموز بتواند پاسخ تست‌های کنکور را به درستی و در کوتاهترین زمان ممکن بدهد، باید نکات و روش‌های مخصوص تست زدن را فرا گرفته و همچنین آشنایی بصری و ذهنی با تست‌های مختلف را از قبل کسب کرده باشد. در غیر این صورت حتی باهوش‌ترین دانش آموزان نیز ممکن است نتوانند پاسخ یک تست معمولی را درست انتخاب کنند.

با توجه به مواردی که گفتیم، لزوم استفاده از کتاب‌های کمک درسی برای دانش آموزان ریاضی فیزیک کاملا مشخص است. این کتاب‌ها کمک می‌کنند تا دانش آموزان با تست‌ها آشنا شوند و همچنین به جمع‌بندی دروس بپردازند.

دروس رشته ریاضی فیزیک

دانش آموزان در سه سال دهم، یازدهم و دوازدهم در رشته ریاضی فیزیک باید دروس زیادی را پشت سر بگذارند که برخی از آنها عمومی هستند و برخی دیگر اختصاصی محسوب می‌شوند. دروس عمومی به درس‌هایی گفته می‌شود که با سایر رشته‌ها مشترک هستند. برای مثال می‌توان به درس دین و زندگی، عربی، زبان انگلیسی، زبان فارسی، ادبیات فارسی، تربیت بدنی، تاریخ معاصر و جغرافیای عمومی اشاره کرد. هر کدام از این درس‌ها دارای نسخه‌های مختلف در طول سه سال تحصیلی هستند.

اما چیزی که رشته ریاضی فیزیک را از سایر رشته‌ها متمایز می‌کند، دروس اختصاصی آن هستند. این دروس به طور اختصاصی به دانش آموزان همین رشته آموزش داده می‌شوند. برای مثال درس‌های ریاضی، فیزیک، هندسه، حسابان، جبر و احتمال، آمار و مدل‌سازی، مبانی کامپیوتر و شیمی از درس‌های اختصاصی رشته ریاضی فیزیک هستند. همان‌طور که می‌بینید اکثر این دروس به ریاضیات مرتبط می‌شوند و برای پاسخگویی به سوالات آنها، دانش آموزان باید محاسبات زیادی انجام دهند.

برای اینکه دانش آموزان بتوانند تست‌های پیچیده دروس دشواری مانند حسابان، فیزیک، ریاضی، شیمی و حتی درس‌های عمومی را به راحتی پاسخ بدهند، باید نکات و فرمول‌های تستی را یاد گرفته باشند. کتاب‌های کمک درسی علاوه بر اینکه به روشی ساده و طبقه‌بندی شده مباحث مختلف این دروس را به دانش آموزان یاد می‌دهند، با ارائه فرمول‌ها و نکات تستی، به آنها کمک می‌کنند تا در سریعترین زمان ممکن به تست‌های کنکور پاسخ دهند. همچنین در این کتاب‌ها نمونه تست‌های مربوط به دوره‌های گذشته کنکور به همراه پاسخ تشریحی آنها ارائه شده است تا دانش آموزان آشنایی بیشتری با سوالات آزمون سراسری پیدا کنند.

معرفی تعدادی از بهترین کتاب‌های کمک درسی در رشته ریاضی فیزیک

  • حسابان و ریاضی پایه: در این کتاب جامع که انتشارات خیلی سبز آن را منتشر کرده، مجموعه‌ای از تست‌های مربوط به دروس ریاضی سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، به همراه درسنامه‌های مربوطه ارائه شده است.
  • آموزش شگفت انگیز فیزیک دوازدهم: این کتاب انتشارات خیلی سبز یکی از بهترین منابع برای یادگیری مفاهیم فیزیک سال دوازدهم است.
  • هندسه کامل کنکور میکرو طلایی: در این کتاب که گاج آن را منتشر کرده، شاهد تست‌هایی از درس هندسه هستیم که سه سال متوسطه را به طور کامل پوشش می‌دهند و به همین دلیل مرجع خوبی برای تست‌های کنکور هستند.
  • ریاضی گسسته و آمار و احتمال جامع: یکی دیگر از کتاب‌های کمک درسی مفید انتشارات خیلی سبز که دو درس گسسته و همچنین آمار و احتمال را پوشش می‌دهد.
  • ریاضی گسسته کنکور سری جزوه طلایی: این کتاب هم که گاج آن را منتشر کرده از سری کتاب‌های میکرو طلایی این ناشر است و با تهیه آن می‌توانید تسلط خوبی روی درس گسسته پیدا کنید.
  • شیمی دوازدهم: این کتاب انتشارات خیلی سبز مجموعه تست‌های مربوط به درس شیمی سال دوازدهم را ارائه می‌دهد و منبع خوبی برای آشنایی با سوالات کنکور این درس است. همچنین در این کتاب شاهد درسنامه‌های کاملی هستیم که مباحث هر فصل را به صورت کاملا ساده توضیح می‌دهند.

کتاب‌های پرفروش ریاضی فیزیک

کتاب‌های جدید ریاضی فیزیک