تام گیتس هوپا

کتاب‌های تام گیتس هوپا

سری کتاب‌های تام گیتس نوشته «لیز پیشون» نویسنده فرانسوی است. اولین جلد این مجموعه در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه طنز «رولد دال» شده است.

هم‌چنین این کتاب توانسته است جوایز واترستونز و ردهاوس را نیز در سال‌های بعد به دست آورد. کتاب تام گیتس شامل ۱۴ جلد است که‌ترکیبی از متن و تصویر را ارائه می‌دهد.

کتاب با تصویرگری جذاب برای گروه کودک و نوجوان نوشته شده است اما حتی برای بزرگسالان هم خواندنی و شیرین است.

بیشتر فضای صفحه‌های کتاب را تصاویری جذاب پرکرده‌اند. جالب است بدانید تصاویر این مجموعه را خود خانم لیز پیشون طراحی کرده است. نقاشی‌ها در این تصاویر به شکلی است که جذابیت متن را برای خواننده بیشتر می‌کند.

سری کتاب‌های تام گیتس به بیش از ۳۶ زبان‌ترجمه شده‌اند. می‌توان گفت این مجموعه یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است.

درباره نویسنده

خانم لیز پیشون نویسنده و تصویرگر سری کتاب‌های تام گیتس، متولد ۱۹۷۳ در لندن است. او از کودکی عاشق نقاشی و خیال بافتن بوده است. به همین خاطر در دانشگاه به سراغ گرافیک می‌رود. او بعد از تحصیل به تصویرگری کتاب‌های کودک مشغول می‌شود.

در سی و یک سالگی تصمیم می‌گیرد برای اولین‌بار خیال‌هایش را به داستان‌های زیبا برای کودکان تبدیل کند. او اولین کتاب تصویری خودش را به نام «حشره خیلی زشت» برای کودکان می‌نویسد.

بعد از نوشتن این کتاب، چهار کتاب دیگر را نیز با تصویرگری و نقاشی‌های خودش چاپ می‌کند. با انتشار این کتاب‌ها با استقبال زیاد مخاطبان و جوایز متعدد رو به رو می‌شود.

بنابراین تصمیم می‌گیرد اولین مجموعه کتاب‌های خود را برای نوجوانان شروع کند. تام گیتس اولین مجموعه کتاب‌های دنباله‌دار پیشون است. مجموعه‌ای سراسر شوخی و خنده که از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال می‌شود و جایزه‌های زیادی را نصیب خود می‌کند.

درباره سری کتاب‌های تام گیتس

قصه‌های تام گیتس متعلق به پسرکی بازیگوش است که نقاشی کشیدن برایش بهترین کار دنیاست. او با نقاشی‌هایش زندگی می‌کند و داستان می‌سازد.

تام گیتس خودش را این‌گونه در کتاب معرفی می‌کند:

«من تام گیتس هستم. وقتی معلمم به من چشم غره نمی‌رود، دوست دارم نقاشی بکشم و روش‌های تازه‌ای برای اذیت دلیا پیدا کنم. معلم‌های من فکر می‌کنند خیلی زود حواسم پرت می‌شود و تمرکز ندارم. به نظرم کم لطفی می‌کنند، چون همین حالا من به شدت روی بیسکوییتی که می‌خواهم اول از همه بخورم تمرکز کرده‌ام.»

ویژگی مهم این مجموعه‌ترغیب کودکان و نوجوانان به نوشتن و روایت کردن است. آن‌ها پس از خواندن داستان‌های تام گیتس نوشتن را یک فعالیت جذاب به حساب می‌آورند و برای هر تصویری که ببینند خیالی در ذهنشان می‌سازند.

قصه‌های تام گیتس

«دنیای معرکه تام گیتس» جلد اول سری کتاب‌های تام گیتس است که از اولین روز مدرسه رفتن او بعد از تعطیلات شروع می‌شود. دردسرهای او در روز اول مدرسه ماجراهای بامزه‌ای را به وجود می‌آورد.

جلد دوم با تقلب تام گیتس در امتحان شروع می‌شود که شاید برای خیلی از شما خاطره‌ای نوستالوژیک هم باشد!

جلد سوم این مجموعه داستان‌های زیادی در دلش دارد. از جمله کشف جدید تام گیتس که روشی برای اذیت کردن خواهرش دلیاست.

«فکرهای نبوغ آمیز (بیشترشان)»، «تام گیتس: خیلی فوق‌العاده است (توی بعضی کارها)»، «خوردنی‌های خیلی ویژه (نه)»، «بختم یک کم گفته»، «آره! نه (شاید)»، «تام گیتس، بهترینِ کلاس (تقریبا)»، «مهارت‌های خفن (تقریبا)»، «قانون سگ‌های آدم‌وار (فعلا)»، «کار کلاسی‌ام، خانواده، دوستان و موجودات پشمالو»، «ماجرای تماشایی (تا حدی)»، «بسکوییت‌ها، گروه موسیقی و نقشه‌های خیلی حسابی» از دیگر اسم‌های این مجموعه خواندنی هستند.

بهرنگ رجبی مترجم سری کتاب‌های تام گیتس

سری کتاب‌های تام گیتس در انتشارات هوپا باترجمه بهرنگ رجبی به چاپ رسیده است.

او معتقد است سبک داستانی این مجموعه الهام گرفته از مجموعه ۱۲ جلدی «خاطرات یک بچه ریقو» نوشته جف کینی است. رجبی می‌گوید این سبک نوشتار ۶ سال پیش در دنیا باب شده است. پیشون در این مجموعه به خوبی از این سبک بهره گرفته است. او سبک روان و قابل فهم قصه‌ها را برای کودکان از ویژگی‌های بارز این مجموعه می‌داند.

علاقه به کتاب‌خوانی با کتاب‌های تام گیتس

رجبی می‌گوید این کتاب برای بچه‌های که حوصله کتاب خواندن طولانی را ندارند بسیار مناسب است. هر کتاب از هشت یا نه داستان تشکیل شده که هرکدام مستقل از دیگری است. از طرفی زبان کتاب صادقانه و بدون کلیشه است و باعث ارتباط راحت کودکان با آن می‌شود.

تام گیتس راوی داستان است و برخلاف بیشتر شخصیت‌های داستان‌های کودک، بچه سر به راه و ساده‌ای نیست. او می‌گوید تام گیتس مانند همه بچه‌ها شیطنت می‌کند، دیگران را سرکار می‌گذارد، دروغ می‌گوید به همین خاطر بچه‌ها به سرعت با او هم‌ذات پنداری می‌کنند. این ویژگی عامل محبوب بودن «مجموعه کتاب‌های تام گیتس» در ایران و جهان شده است.

سری کتاب‌های تام گیتس؛ پرفروش‌ترین کتاب کودک و نوجوان در ایران

این مجموعه با تصاویر جذاب و ادبیات طنزگونه توانست در مدت کوتاهی به محبوب‌ترین کتاب در این رده سنی تبدیل شود. نخستین کتاب این مجموعه توانست با فروش بی‌سابقه‌ایی در طرح تابستانه جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های کودک باشد.

می‌توانید این کتاب را برای کودکان خود تهیه کنید و همراه آنان از خواندنش لذت ببرید.

کتاب‌های پرفروش تام گیتس

کتاب‌های جدید تام گیتس